Prinsip Perakaunan · Tingkatan 4 · KSSM
Nota Prinsip Perakaunan Tingkatan 4: Persamaan, Buku Catatan Pertama, Imbangan Duga
Aset = Liabiliti + Ekuiti Pemilik
Itulah persamaan perakaunan, dan seluruh Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 dibina di atasnya. Nota ini membawa satu kedai rekaan dari urus niaga pertama hingga imbangan duga dan dua penyata kewangan. Setiap angka boleh disemak semula: debit sama dengan kredit, dan aset sama dengan liabiliti tambah ekuiti pada setiap baris.
9 modul Prinsip Perakaunan Tingkatan 4
DSKP membahagikan nota prinsip perakaunan Tingkatan 4 kepada sembilan modul. Buku dan nota menomborkannya sebagai Bab 1 hingga 9 dalam susunan yang sama.
| Bab | Modul | Jam |
|---|---|---|
| 1 | Pengenalan kepada Perakaunan | 10 |
| 2 | Klasifikasi Akaun dan Persamaan Perakaunan | 10 |
| 3 | Dokumen Perniagaan sebagai Sumber Maklumat | 12 |
| 4 | Buku Catatan Pertama | 14 |
| 5 | Lejar | 15 |
| 6 | Imbangan Duga | 6 |
| 7 | Penyata Kewangan Milikan Tunggal tanpa Pelarasan | 8 |
| 8 | Pelarasan pada Tarikh Imbangan dan Penyediaan Penyata Kewangan Milikan Tunggal | 24 |
| 9 | Pembetulan Kesilapan | 6 |
| Jumlah | 105 |
Sumber: DSKP KSSM MPEI Prinsip Perakaunan Tingkatan 4, Bahagian Pembangunan Kurikulum, terbitan April 2016, Jadual 5 (3 jam seminggu).
Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 Bab 1: Pengenalan kepada Perakaunan
Bab 1 tiada pengiraan. Ia memperkenalkan empat sub bidang perakaunan: perakaunan kewangan, perakaunan pengurusan, pengauditan dan percukaian. Ia juga menyebut badan profesional: Institut Akauntan Malaysia (MIA) ditubuhkan di bawah Akta Akauntan 1967, dan Lembaga Piawaian Perakaunan Malaysia (MASB) di bawah Akta Pelaporan Kewangan 1997.
Kedai Alat Tulis Melati: 12 urus niaga bulan Mac
Semua nama di bawah ialah rekaan. Cik Melati membuka kedai alat tulis pada 1 Mac 2026. Inilah urus niaga bulan pertamanya, yang akan digunakan sepanjang halaman.
| # | Tarikh | Urus niaga |
|---|---|---|
| 1 | 1 Mac | Cik Melati memulakan perniagaan dengan memasukkan RM20,000 ke akaun bank perniagaan. |
| 2 | 2 Mac | Membeli perabot kedai RM6,000 secara kredit daripada Syarikat Perabot Teguh. |
| 3 | 3 Mac | Cik Melati membawa masuk komputer miliknya bernilai RM2,500 sebagai modal tambahan. |
| 4 | 5 Mac | Membeli barang niaga RM8,000 secara kredit daripada Syarikat Kertas Damai. |
| 5 | 10 Mac | Jualan tunai RM7,000, terus dimasukkan ke bank. |
| 6 | 12 Mac | Menjual barang niaga RM3,500 secara kredit kepada Pusat Tuisyen Cahaya. |
| 7 | 15 Mac | Membayar sewa kedai RM1,200 dengan cek. |
| 8 | 20 Mac | Menerima cek RM2,000 daripada Pusat Tuisyen Cahaya. |
| 9 | 22 Mac | Membayar RM5,000 kepada Syarikat Kertas Damai dengan cek. |
| 10 | 25 Mac | Cik Melati mengeluarkan RM800 dari bank perniagaan untuk kegunaan sendiri. |
| 11 | 28 Mac | Membayar bil elektrik RM300 dengan cek. |
| 12 | 31 Mac | Membayar gaji pembantu kedai RM1,500 dengan cek. |
Pada 31 Mac, stok yang belum terjual dikira bernilai RM2,500 (inventori akhir, harga kos).
Persamaan perakaunan
Bentuk asas: Aset = Liabiliti + Ekuiti Pemilik. Apabila hasil dan belanja diambil kira, ekuiti pemilik dipecahkan:
Halaman ini menggunakan sistem inventori berkala: belian barang niaga dicatat sebagai belanja (Belian) sehingga inventori akhir dikira pada hujung bulan. Ada buku latihan yang terus mencatat Inventori bertambah bagi belian yang sama; ikut kaedah yang digunakan guru anda.
Setiap urus niaga mengubah sekurang-kurangnya dua tempat, tetapi kedua-dua belah persamaan kekal sama. Jadual di bawah menunjukkan baki selepas setiap urus niaga Kedai Melati.
Jadual lebar: leret ke kanan untuk melihat liabiliti dan ekuiti.
| # | Bank | Perabot | Komputer | ABT* | Jumlah aset | ABB* | Pemiutang lain | Ekuiti pemilik | Perubahan ekuiti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 20,000 | 20,000 | 20,000 | +20,000 modal | |||||
| 2 | 20,000 | 6,000 | 26,000 | 6,000 | 20,000 | ||||
| 3 | 20,000 | 6,000 | 2,500 | 28,500 | 6,000 | 22,500 | +2,500 modal | ||
| 4 | 20,000 | 6,000 | 2,500 | 28,500 | 8,000 | 6,000 | 14,500 | −8,000 belian | |
| 5 | 27,000 | 6,000 | 2,500 | 35,500 | 8,000 | 6,000 | 21,500 | +7,000 hasil | |
| 6 | 27,000 | 6,000 | 2,500 | 3,500 | 39,000 | 8,000 | 6,000 | 25,000 | +3,500 hasil |
| 7 | 25,800 | 6,000 | 2,500 | 3,500 | 37,800 | 8,000 | 6,000 | 23,800 | −1,200 belanja |
| 8 | 27,800 | 6,000 | 2,500 | 1,500 | 37,800 | 8,000 | 6,000 | 23,800 | |
| 9 | 22,800 | 6,000 | 2,500 | 1,500 | 32,800 | 3,000 | 6,000 | 23,800 | |
| 10 | 22,000 | 6,000 | 2,500 | 1,500 | 32,000 | 3,000 | 6,000 | 23,000 | −800 ambilan |
| 11 | 21,700 | 6,000 | 2,500 | 1,500 | 31,700 | 3,000 | 6,000 | 22,700 | −300 belanja |
| 12 | 20,200 | 6,000 | 2,500 | 1,500 | 30,200 | 3,000 | 6,000 | 21,200 | −1,500 belanja |
| Selepas urus niaga 12 | 30,200 | 9,000 | 21,200 | ||||||
*ABT = Akaun Belum Terima (Pusat Tuisyen Cahaya). ABB = Akaun Belum Bayar (Syarikat Kertas Damai).
- Aset 30,200 = Liabiliti 9,000 + Ekuiti 21,200. Persamaan seimbang.
- Ekuiti 21,200 = Modal 22,500 + Jualan 10,500 − Belian 8,000 − Belanja 3,000 − Ambilan 800.
- Inventori akhir RM2,500 kemudian menambah aset dan ekuiti dengan jumlah yang sama, kerana kos jualan menjadi lebih kecil. Hasilnya 32,700 = 9,000 + 23,700, sama seperti dalam penyata kedudukan kewangan di bawah.
Perangkap biasa
Urus niaga 8 (terima RM2,000 daripada pelanggan) tidak mengubah jumlah aset. Bank naik, Akaun Belum Terima turun dengan jumlah yang sama. Ramai yang tersilap merekodnya sebagai hasil.
Buku catatan pertama: 4 jenis
Urus niaga dicatat dahulu dalam buku catatan pertama, kemudian baru dipindahkan ke lejar. DSKP menyenaraikan empat jenis:
| Buku | Untuk urus niaga | Dalam contoh Kedai Melati |
|---|---|---|
| Jurnal Am | Catatan pembukaan; belian dan jualan aset bukan semasa secara kredit; ambilan barang niaga; modal tambahan selain tunai dan bank; catatan penutup (juga pelarasan dan pembetulan kesilapan, dalam modul kemudian) | #2, #3 |
| Jurnal Khas | Enam jurnal: Belian, Pulangan Belian, Jualan, Pulangan Jualan, Penerimaan Tunai, Pembayaran Tunai | #4 Jurnal Belian, #6 Jurnal Jualan |
| Buku Tunai | Wang masuk dan keluar melalui tunai dan bank. Format tiga lajur: tunai, bank, diskaun | #1, #5, #7 hingga #12 |
| Buku Tunai Runcit | Perbelanjaan kecil di bawah sistem panjar | Tiada bulan ini |
Jenis urus niaga Jurnal Am: DSKP Prinsip Perakaunan Tingkatan 4, SP 4.2.3. Jenis Jurnal Khas: SP 4.3.3.
Contoh Jurnal Am
| Tarikh | Butiran | Folio | Debit (RM) | Kredit (RM) |
|---|---|---|---|---|
| 2 Mac | Perabot | 6,000 | ||
| Syarikat Perabot Teguh | 6,000 | |||
| Belian perabot secara kredit daripada Syarikat Perabot Teguh | ||||
| 3 Mac | Komputer | 2,500 | ||
| Modal | 2,500 | |||
| Komputer dibawa masuk oleh pemilik sebagai modal tambahan | ||||
Akaun yang didebit ditulis dahulu. Akaun yang dikredit ditulis di baris bawah, sedikit ke dalam. Baris terakhir ialah keterangan ringkas. Lajur folio diisi dengan nombor halaman lejar semasa pindahan.
Lejar: peraturan debit dan kredit
| Kumpulan akaun | Bertambah di | Berkurang di | Baki normal |
|---|---|---|---|
| Aset | DEBIT | KREDIT | Debit |
| Belanja (termasuk belian) | DEBIT | KREDIT | Debit |
| Ambilan | DEBIT | KREDIT | Debit |
| Liabiliti | KREDIT | DEBIT | Kredit |
| Modal / ekuiti pemilik | KREDIT | DEBIT | Kredit |
| Hasil | KREDIT | DEBIT | Kredit |
Baki normal: DSKP Prinsip Perakaunan Tingkatan 4, SP 5.2.7. Sisi bertambah dan berkurang: OpenStax, Principles of Financial Accounting, bahagian 3.3.
Setiap urus niaga ada satu debit dan satu kredit yang sama nilai. Itulah sistem catatan bergu. Akaun Bank kedai ini tidak berada dalam lejar kerana bank direkod dalam Buku Tunai; bakinya diambil terus dari situ.
Buku Tunai (lajur bank)
1 Mac Modal20,000
10 Mac Jualan7,000
20 Mac Pusat Tuisyen Cahaya2,000
15 Mac Sewa1,200
22 Mac Syarikat Kertas Damai5,000
25 Mac Ambilan800
28 Mac Elektrik300
31 Mac Gaji1,500
Baki: RM20,200 (debit)
Akaun Modal
1 Mac Bank20,000
3 Mac Komputer2,500
Baki: RM22,500 (kredit)
Akaun Jualan
10 Mac Bank7,000
12 Mac Pusat Tuisyen Cahaya3,500
Baki: RM10,500 (kredit)
Akaun Pusat Tuisyen Cahaya
12 Mac Jualan3,500
20 Mac Bank2,000
Baki: RM1,500 (debit)
Akaun Syarikat Kertas Damai
22 Mac Bank5,000
5 Mac Belian8,000
Baki: RM3,000 (kredit)
Setiap catatan ditulis dengan nama akaun pasangannya. Contoh: dalam Akaun Modal, "1 Mac Bank" bermaksud modal itu masuk melalui bank.
Imbangan duga: format dan contoh
Imbangan duga menyenaraikan baki setiap akaun dari lejar, Buku Tunai dan Buku Tunai Runcit pada satu tarikh. Baki debit di satu lajur, baki kredit di lajur lain. Jumlah kedua-dua lajur mesti sama.
| Akaun | Debit (RM) | Kredit (RM) |
|---|---|---|
| Bank | 20,200 | |
| Perabot | 6,000 | |
| Komputer | 2,500 | |
| Pusat Tuisyen Cahaya | 1,500 | |
| Syarikat Kertas Damai | 3,000 | |
| Syarikat Perabot Teguh | 6,000 | |
| Modal | 22,500 | |
| Ambilan | 800 | |
| Jualan | 10,500 | |
| Belian | 8,000 | |
| Sewa | 1,200 | |
| Elektrik | 300 | |
| Gaji | 1,500 | |
| Jumlah | 42,000 | 42,000 |
Debit RM42,000 = kredit RM42,000. Perhatikan inventori akhir tidak berada dalam imbangan duga ini; di bawah sistem inventori berkala, ia dikira berasingan dan baru masuk semasa menyediakan penyata kewangan.
Imbangan duga seimbang, tetapi masih ada kesilapan
Imbangan duga hanya menguji sama ada debit sama dengan kredit. Kesilapan berikut tidak akan dikesan olehnya:
- Kesilapan ketinggalan: urus niaga langsung tidak direkod.
- Kesilapan komisen: akaun yang betul jenisnya tetapi orang yang salah, contohnya bayaran kepada satu pembekal didebit ke akaun pembekal lain.
- Kesilapan prinsip: akaun yang salah jenis, contohnya belian perabot didebit ke Akaun Belian.
- Kesilapan amaun asal: amaun salah sejak dokumen sumber, jadi kedua-dua belah salah dengan nilai yang sama.
- Catatan terbalik (songsang): akaun yang patut didebit dikredit, dan sebaliknya.
- Kesilapan saling mengimbangi: dua kesilapan yang nilainya membatalkan satu sama lain.
Senarai ini datang daripada Modul 9 (Pembetulan Kesilapan).
Penyata pendapatan: Akaun Perdagangan dan Untung Rugi
Penyata pendapatan perniagaan perdagangan ada dua bahagian. Akaun Perdagangan mengira untung kasar; Akaun Untung Rugi menolak belanja untuk mendapat untung bersih. Untung bersih kemudian dipindahkan ke akaun modal.
| RM | RM | |
|---|---|---|
| Jualan | 10,500 | |
| Tolak: Kos jualan | ||
| Inventori awal | 0 | |
| Tambah: Belian | 8,000 | |
| Tolak: Inventori akhir | (2,500) | (5,500) |
| Untung kasar | 5,000 | |
| Tolak: Belanja | ||
| Sewa | 1,200 | |
| Elektrik | 300 | |
| Gaji | 1,500 | (3,000) |
| Untung bersih | 2,000 |
Semakan cepat: untung kasar 5,000 = jualan 10,500 − kos jualan 5,500. Untung bersih 2,000 = untung kasar 5,000 − belanja 3,000.
Penyata kedudukan kewangan: format dan contoh
Penyata kedudukan kewangan menunjukkan aset, ekuiti pemilik dan liabiliti pada satu tarikh. Ia disediakan daripada imbangan duga yang sama, ditambah inventori akhir dan untung bersih dari penyata pendapatan.
| RM | RM | |
|---|---|---|
| Aset bukan semasa | ||
| Perabot | 6,000 | |
| Komputer | 2,500 | 8,500 |
| Aset semasa | ||
| Inventori akhir | 2,500 | |
| Akaun Belum Terima: Pusat Tuisyen Cahaya | 1,500 | |
| Bank | 20,200 | 24,200 |
| Jumlah aset | 32,700 | |
| Ekuiti pemilik | ||
| Modal | 22,500 | |
| Tambah: Untung bersih | 2,000 | |
| Tolak: Ambilan | (800) | 23,700 |
| Liabiliti semasa | ||
| Akaun Belum Bayar: Syarikat Kertas Damai | 3,000 | |
| Pemiutang lain: Syarikat Perabot Teguh | 6,000 | 9,000 |
| Jumlah ekuiti pemilik dan liabiliti | 32,700 | |
- Modal akhir = modal 22,500 + untung bersih 2,000 − ambilan 800 = 23,700.
- Jumlah aset 32,700 = ekuiti 23,700 + liabiliti 9,000. Persamaan perakaunan sekali lagi.
Modal 22,500 di sini sudah termasuk komputer RM2,500 yang dibawa masuk pada 3 Mac. Dalam contoh ini, hutang kepada Syarikat Perabot Teguh perlu dijelaskan dalam masa tiga bulan, jadi ia dikelaskan sebagai liabiliti semasa.
Susut nilai: garis lurus dan baki berkurangan
Susut nilai ialah sebahagian kos aset bukan semasa yang dibebankan setiap tahun. Topik ini dalam Modul 8, selepas penyata tanpa pelarasan. DSKP menyebut tiga kaedah: garis lurus, baki berkurangan dan penilaian semula.
Perabot Kedai Melati: kos RM6,000, nilai sisa RM600, jangka hayat 5 tahun. Susut nilai = (6,000 − 600) ÷ 5 = RM1,080 setahun, sama setiap tahun.
| Tahun | Nilai buku awal | Susut nilai | Nilai buku akhir |
|---|---|---|---|
| 1 | 6,000 | 1,200 | 4,800 |
| 2 | 4,800 | 960 | 3,840 |
| 3 | 3,840 | 768 | 3,072 |
Susut nilai baki berkurangan menurun setiap tahun kerana kadar dikenakan pada nilai buku yang semakin kecil. Kaedah ketiga, penilaian semula, tidak ditunjukkan di sini; ikut format dalam buku teks dan latihan kelas.
Rujukan istilah: DSKP SP 8.4; amaun boleh susut nilai = kos tolak nilai sisa, IAS 16 Property, Plant and Equipment (IFRS Foundation), perenggan 6 dan 62; di Malaysia piawaian ini ialah MFRS 116.
Templat kosong untuk dicetak
Butang "Cetak templat kosong" mencetak empat templat ini sahaja, satu setiap muka surat. Garisan kekal jelas walaupun dicetak hitam putih.
Templat 1: Kesan urus niaga ke atas persamaan perakaunan
| # | Aset | Aset | Aset | = Liabiliti | + Ekuiti pemilik | Catatan |
|---|---|---|---|---|---|---|
Templat 2: Jurnal Am
| Tarikh | Butiran | Folio | Debit (RM) | Kredit (RM) |
|---|---|---|---|---|
Templat 3: Akaun T (empat akaun)
Akaun ______________________
Akaun ______________________
Akaun ______________________
Akaun ______________________
Templat 4: Imbangan duga pada ______________
| Akaun | Debit (RM) | Kredit (RM) |
|---|---|---|
| Jumlah |